Gibson

(USA, Född 1902)
Gibson
(USA, Född 1902)

Gibson, "Les Paul Custom", Ebony Block, USA 1962.

Kropp och hals i mahogany, greppbräda i ebenholts, guldpläterade stämskruvar "Grover", guldpläterat stall och svajarm, 3x "humbuckermikrofoner", tre-läges mikrofonomkopplare, 2x volym och 2x tonkontroll, längd 102 cm, bredd, 34 cm, original Gibson case medföljer,

Åldersrelaterat slitage,märken, lagningar, del av bindningen på halsen saknas, färgbortfall, "Rythm/Treble-ringen" till mikrofonomkopplaren saknas, omlackerad på gitarrens baksida samt hals och huvud, volym och tonkontroller är senare ditsatta, Original Case med repor, märken, slitage.

Proveniens

Enligt säljaren så är gitarren inköpt på slutet av 60-talet, har enligt uppgift inte blivit spelad på sen 1975.

En väldigt ovanlig gitarrmodell i detta utförande med ebony block, troligtvis ca 20-25 st tillverkade.

Utropspris
75 000 SEK