Bernard Anderson, St Göran och draken
Signerad Bernard Anderson och daterad 1945. Gjutarstämpel Sthlms Konstgjuteri. Brons. Höjd 68 cm.
Anfrätt, bottenplattan fylld med cement, spjutet böjt, smärre skador.