Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Förgylld och bronserat. Halvmånformat. Skuren dekor av kymation, bandfläta, och bladrosetter. Fotkryss med krönande urna. Längd 81,5, bredd 43, höjd 79,5 cm