Bemålade i grått. Genombruten rygg och dekor av bland annat fjällskärning. Kannelerade, bladhölstrade framben. Fast stoppad sitts. Signerade AHM samt med en med fragmentarisk etikett för Stockholms stolmakarämbete. Sitthöjd 45 cm.
Förstärkningar. Lagningar. Senare målning.