Fanerat med valnöt och ebenholz. Inläggningar av fält, inramningar och geometriska mönster. Uppsats med åtta lådor samt en skåplucka. Nedtill nio lådor samt en fällbar skåplucka. På åtta ben med X-kryss. Snäpplås. Längd 107, bredd 63,5, skivans höjd 80, höjd 97 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Smärre fanerresningar och lagningar. Uppsats med delvis defekta lås (dock öppna).