Rödlackerat fodral med förgyllda sirliga beslag, målad pastoral scen samt blommor. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Urverket märkt Medaille d'or 1855. Höjd inklusive konsol 102, bredd 41 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Ställvis viss krackelyr, sprickor samt märken med färgbortfall.