Prydnadsurnor, ett par, Frankrike, Napoleon III, 1800-talets senare del, Louis XVI-stil.
Förgylld brons och vit marmor. Bladhölstrad fot med dekor av lagerstav och kymation, livet med satyrmaskaroner och vinrankor, finial i form av druvkluster. Höjd 31 cm.
Nagg och smärre missfärgningar. Ifyllnader.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.