Bemålade i grått. Skuren dekor av pärlstav och kymation. Genombruten rygg med bladhölstrade spjälor. Kannelerade ben med rosettanfanger. Samtliga signerade AHM samt märkta med Stolmakarämbetets sigill. Sitthöjd 46, rygghöjd 87 cm.
Klädsel med skador. Senare målning. Stommar i god kondition.
Enligt uppgift tidigare konstnärsfamiljen Richard Bergh Stockholm. Därefter i arv inom familjen.