Förgylld och patinerad brons. Kannelerat kolonnskaft på rund fotplatta, rik reliefornamentik av blomsterkorg, palmetter och mönsterslingor. Urnformade ljuspipor med lösa ljushattar. Under fotplatta med målad märkning 6560 resp 6550. Höjd 30,5 cm.
Förgyllning med visst slitage.