Sk. "Bureau plat à bustes de femmes". Fristående. Fanerat med rosenträ. Beslag av förgylld brons. Tre lådor i sarg, frånsida med blindlådor. Delvis läderklädd skiva med stansad guldbård. Längd 165, bredd 81, höjd 76 cm.
Lack och faner med smärre slitage, fläckar. Nyckel saknas.