En konisk bandad kanna av Sven Ekström, Norrköping 1837. Höjd 20 cm. En konisk kanna av Nils Holmberg, Göteborg 1833. Höjd 20 cm. En kallskål med gjutna stiliserade grepar av Nils Abraham Santesson, Stockholm 1859. Längd 30 cm.
Slitage. Bucklor. Lagningar.
Per Parén Collection