Kannor, tenn, två stycken, av Olof Artedius och Samuel Pilström, Jönköping 1761 resp. Örebro 1772.
Koniska kannor med bandade liv. En kanna av Olof Artedius med tudelat tumgrepp, kronstämplad NE 1761. Höjd 19 cm.
En kanna av Samuel pilström med stiliserat tumgrepp. Höjd 16,5 cm.
Bristningar. Bucklor. Lagningar.
Proveniens
Per Parén Collection
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.