Taburetter, fyra stycken, av Johan Lindgren och Ephraim Ståhl, omkring år 1800, Sengustavianska.
Bemålade i vitt med bronserade detaljer. Skuren dekor av kymation och hörnfleuroner, kragade kannelerade ben. Två signerade ILG, en signerad ES. Sitthöjd 43 cm.
Förstärkningar. Smärre spår av maskstungning. En lagad sarg.
Proveniens
Per Parén Collection
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.