Förgylld brons. Urhus i form av brunn med dekor av gudinna och urna. Urtavla med romerska siffror. Längd 20, bredd 11, höjd 27 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Bristningar/tillverkningsdefekter. Urna med bruten hänkel (medföljer). Ej funktionstestad.