Kaido Ole, "Untitled CXIX"
Signerad Kaido Ole och daterad 1998 a tergo. Olja på trä 150x138 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Köpt direkt av konstnären.
Kaido Ole kan klassificeras som en konceptuell konstnär. Han tog examen från Estlands Konstakademi 1992 och arbetade som målningsinstruktör vid Tallinn Konstskola 1992-1993. Från 2003 till 2010 undervisade han i måleri vid Estlands Konstakademi. Sedan 2010 är han frilansande målare.
År 2003 representerade Kaido Ole Estland vid den 50:e Venedigbiennalen.
Målningen som nu är till salu är gjord av plankor från Kaido Oles eget hus när det revs. Rivningskulan är avbildad i verket.