Silver 800. Graverade initialer ML
12 matskedar 21,5 cm
12 matgafflar 21,2 cm
12 matknivar 24 cm
12 bordsgafflar 17,8 cm
12 bordsknivar
12 teskedar 15,3 cm
2 såsskedar 20,5 cm
2 serveringsgafflar 26 cm
2 serverings- /raguskedar 26,7 cm
6 saltkar med glasinsatser, höjd ca 3,5 cm
6 saltspadar 9 cm
Soppslev 32 cm
Total vikt inkl senare rostfria blad men utan glasinsatser 5970 gram
Schatull med initialer på locket, 58 x 34, höjd 11 cm.
Glasinsatser med nagg, ett glas utbytt, insidan av saltkaren med fläckar. Senare rostfria blad. Något slitage. Schatull med skador.
Riksfriherre Erwin von Lempruch gifte sig den 17/1 1905 med Maria Viktoria Sizzo von Noris. Erwin gav detta schatull med tillhörande bestickuppsättning till sin fru, där besticken är graverade med hennes initialer ML (Maria Lempruch). Därefter i arv inom familjen.