Gustaf Möllenborg, sockerskål med lock, silver, nyrokoko, Stockholm 1840.
Rund, delvis godronnerad med bladornerade hänklar och böljande kant. Lock med knopp i form av påfågel och krönt vapen på kanten. Rik dekor av bladrankor och vindruvor, på fyra fötter. Bredd 23, höjd 33 cm. Samtliga delar med stämplar. Vikt 1045 gram.
Smärre slitage. Smärre bucklor.