Delvis förgylld. Tredelat grenformat skaft på rund fot, uppbärande tre ananasformade bägare med lock, knoppar i form av vaser med blommor. Höjd 38 cm. Vikt 684 gram.
Smärre skador, bucklor och dekorbortfall.