Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Féron), strösockerskålar med lock, ett par, silver, nyrokoko, Stockholm 1856
Ett par sockerskålar med lock med krönande blom- och fruktknopp, svängda hänklar med rocailler, bukiga på balusterformat skaft, rund fot med fyra fotavslut. Höjd 37 cm. Vikt totalt 2720 gram.
Smärre slitage och bucklor. Senare gravyr. Något instabila.