Delvis godronnerad, på tre tassfötter, uppsvängd pip och klubbformat handtag i svärtat trä, stansad bård, krönande knopp i form av papegoja. Även locket med stämplar. Höjd 24 cm. Vikt ca. 920 gram.
Handtaget löst på en sida då sprint saknas. Något slitage.