Eric Löfman, kaffeservis, 3 delar, silver, KG Markströms, Uppsala 1976-77
Gustaviansk stil. Cylinderformad kaffekanna på tassfötter, med svarvat trähandtag. Gräddkanna och sockerskål med invändig förgyllning. Höjd 13-22 cm. Total vikt utan trähandtag 1210 gram.
Smärre slitage.