Oval form med floral dekor och svängda hänklar. Blå glasinsats. Ingraverade initialer och text. Längd (inkl hänklar) 46 cm, bredd 27,5 cm, höjd 15,5 cm. Vikt (utan insats) 667 g.
Mindre slitage och strödda skrapmärken. Ingraverade initialer och text. Glasinsatsen med litet kantnagg samt en etikett.