Fem sengustavianska toilettedosor Petter Eneroth, med pärlbård och graverat monogram: ett par runda diameter ca 5, höjd 4 cm, ett par runda diameter ca 8,5, höjd 4,8 cm, samt en rektangulär 16 x 4,5, höjd 3,5 cm. Vikt tillsammans 652 gram. Stämplar på både lock och dosa.
Ett par dosor, empire, Carl Samuel Cavallin, Malmö 1842, med godronnerade lock med rosett, diameter 4,2, höjd 3 cm. Vikt tillsammans 40 gram.
Smärre bucklor, slitage. Dosor Cavallin svåra att öppna.