Konande modell med räfflat skaft på kvadratisk fot. Rik dekor av bockhuvuden, urnor, girlanger, blad samt meanderbård. Även ljushållarna med stämplar. Höjd 30 cm. Fyllda fötter.
Obetydligt slitage och mindre skrapmärken pga ålder. Några små bucklor. Fyllda fötter. God kondition.