Ferdinand von Wright, Sidensvansar i Vinterlandskap.
Signerad Ferd.v.Wright och daterad 1890 a tergo. Olja på duk 37,5x32 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Aune Lindström, "Konstnärsbröderna von Wright", Otava, Helsingfors 1932, nr 376.
Intyg av Wenzel Hagelstam.