18K guld och runda briljantslipade diamanter totalvikt 0.22 ct F-G if-vvs enligt medföljande certifikat, mått hänge ca 24.5 X 18.0 mm, längd kedja ca 42 cm (går att bära i flera olika längder), totalvikt 10 g. Signerat Chopard, numrerat 3636132 och med schweiziska stämplar. Etui samt certifikat medföljer.
Obetydligt ytslitage.