Mittdiamant ca 1,45 ct, färg och klarhet ca Light Yellow/P2 samt två markisslipade diamanter ca 0,30 ct totalt, färg och klarhet ca I-J/SI, infattning mäter 16x7,3x5,7 mm, ringstorlek ca 16,40/51,5, vikt ca 4,1 gram
Mittdiamant med två nagg synliga i mikroskop, ett mellan två stjärnfasetter, det andra i en stjärnfasetts nederkant. Vitguldet med repor.