Wiwen Nilsson, armband silver med polerad lapis lazuli och trappslipad bergkristall, Lund 1948
Infattningen mäter 63x12,3x10,3 mm, den mittersta bergkristallen är något högre än de två andra, öppning med utdragbar låsmekanism, armbandets bredd 6,1 mm, inre diameter ca 17,3 cm, vikt ca 40,2 gram
En bergkristall med mycket litet nagg i fasettkanten mot bordet. Den mittersta bergkristallen med två kantnagg synliga med ögat, ett sträcker sig från kanten halvvägs in till bordets fasett, det andra nagget från kanten och upp på bordets fasett. Repor. Ena sidan av infattningen med en fläck.
Fler smyckesformgivare: