Judith Johansson, matta, "Höllviken" rölakan, ca 264 x 186, signerad JJ.
Sverige 1960-tal
Smutsig. Fläckar.
Jämför "JJ Så vävdes ett livsverk - En berättelse om de vävda konstverken från Judith Johanssons ateljé i Knäred", Falkenberg/Varberg 2006, färgplansch sid 101.