Erik Höglund, hallmöbel, 2 delar, Eriksmålaglas, Eriksmåla, 1960-70-tal.
Bemålade. Byrå med en låda. Brännmärkt. Bredd ca 77, djup 40, höjd 45 cm.Spegel med brännmärkning samt etikett. Höjd ca 118, bredd 68,5, djup 7 cm.
Slitage. Färgbortfall. Märken. Lagning. Något lösa ben. Skruv saknas.