Gert Nyström, ljuskronor, ett par "Festival", Fagerhult, 1960/70-tal.
Stomme i vitmetall, ram i fyra nivåer med formpressade cylindrar av klarglas. Diameter 60 cm, total höjd ca 145 cm.
Ställvis slitage, dammiga. Nagg. Ej funktionstestade. Ett par cylindrar med skador.
Svenska Frimurare Orden, Stockholm.