Erik Ahlsén, fåtölj, Swedish Modern, Kooperativa Förbundet/PUB, 1940-tal.
Helstoppad öronlappsfåtölj med knapphäftad textilklädsel, armlän och benställning av björk. Sitthöjd 42, bredd 73, höjd 93 cm.
Visst slitage. Märken. Delvis torkad stoppning. Klädsel ställvis blekt.
Avbildad i annons, 1940-tal.