Taburetter, ett par, av Carl Fredrik Flodin (mästare i Stockholm 1776-95), gustavianska.

Stoppad sits. Kannelerade ben. Signerad med pappersetikett "C F Flodin 1776". Sitthöjd ca 42 cm.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Senare klädsel. Möjligen original färg.

Utropspris
1 200 - 1 500 EUR