Snidat, förgyllt och bronserat foder. Kannelerade pelare, dekor av kottar, knoppar och girlanger, blad- och pärlstav, krön med rosor. Urtavla med arabiska siffror. Nyckel finns. Höjd 94 cm, bredd 51 cm.
Reparationer, sprucket glas, dekorationsbortfall, torrsprickor, färgbortfall och skador.