Brännförgylld brons, slipat rött och klart glas. Locket dekoreras med ormar och fåglar. Spår av emaljdekor. Höjd 12 cm, längd inkl hänkel 10 cm.
Smärre nagg i foten. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Föremålet visades på Heinolas konstmuseums utställning "Kullalla aateloidut - Kullattua pronssia 1700-luvulta 1900-luvulle" (De med guld adlade - Förgylld brons från 1700-till 1900-talet) 27.5. - 9.9. 2007. I katalogen på s. 29, föremålsnr 63.