Graverad dekor med blommor och ett fågelpar, central medaljong, längs brättet panslavistiskt mönster. Längd 32,5 cm, bredd 25,5 cm, höjd 9,5 cm. Vikt 735 g.
Stämplad i foten, på skålens och hänkelns undersida, samt på hänkelns fäste.
Enstaka, smärre bucklor i skålen, smärre ojämnheter i kanten.