Oscar Kleineh, "Segelfartyg på redden".
Signerad O. K-eh. Olja på duk 55,5 x 41 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis krackelerad.
Oscar Kleineh. 14.2.-4.5.2002. Amos Andersons konstmuseum.
Oscar Kleineh. 23.5.-7.9.2003. Åbo konstmuseum.
Oscar Kleineh 1846-1919 : på resa med Oscar Kleineh, Amos Andersons konstmuseums publikationer, Nya serien nr 44, pärmbild samt. s. 42.