Alvar Cawén, Sommar.
Ej signerad. Olja på pannå, 37x47 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Pekka Mattilas privatsamling.
"Alvar Cawén", Konstmuseet Ateneum, 10.11.-30.12.1978,
Intyg av Ragni Cawén a tergo.
Utförd 1912-1913.