Skål uppburen av elefanter på tripod, lock med elefantformad knopp. Riklig ciselerad dekor av bladverk med blommor. Graverat släktvapen i sköld.
Diameter 15 cm, mynningen 12,5 cm. Totalhöjd 17 cm. Vikt 872 g.
Finska kontrollstämplar.
Bucklor längs lockets kant och en smärre i foten. Graverade initialer på bottnen.