Tre gråmålade och tre ljusare, samtliga med genombruten rygg med lotusspjälor. Löstagbara stoppade sitsar. Sitthöjd ca 44 cm, bredd 44 cm, höjd 87 cm.
Senare målning och klädsel. Kompletteringar och lagningar. Möjligen kompletterande fotavslut. Färgbortfall. Åldersrelaterat slitage och enstaka sprickor.