Skiva i grå kalksten, rutlagd fanér i bland annat mahogny, palisander och valnöt, beslag i mässing. Bukig form med tre lådor. Bredd 119 cm, djup 62 cm, höjd 79 cm.
Stenskivan original men sprucken och smärre bitar saknas. Fanerskador. Torrsprickor. Smärre skador.