Välvt, gångjärnsförsett lock med graverat fågelpar, dekor med festonger, fyra volutormade fötter. Kontrollmästarstämpel Vihljajev Alexej Ivanov, ålderman Alexej Kosirev.
Bredd 16,5 cm, djup 11,5 cm, höjd ca 10 cm. Vikt 345 g.
Åldersrelaterat slitage. Bristning i kanten invid gångjärnet, lockets hänkel med lagning.