Byrå, Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791), signerad CT. Rokoko.
Fanerad i olika träslag, intarsiadekor, förgyllda mässingsbeslag. Skiva av kolmårdsmarmor med konturerad och profilerad kant. Tre draglådor. Två signeringar CT 1.
Bredd 132 cm, djup 66 cm, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad och kompletterad, enstaka fanerlagningar.