Karmstol, signerad ILG, Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
Fast stoppad sits och rygg, delvis stoppade armlän. Skuren bladsnittsdekor. Kannelerade överkragade ben, hörnfleuroner. Sitthöjd 41 cm. Bredd 61 cm, höjd 87 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Senare målning.