Johan Åkerblad, spegel, signerad IÅ och hallstämplad i Stockholm 1776. Rokoko.
Signerad IÅ under krona samt stämplad med Stockholms hallstämpel. Förgylld, försilvrad och bronserad. Totalhöjd 203 cm, bredd 79 cm.
Tudelat, fasettslipat spegelglas med två slipade dekorativa rundlar i det övre glaset, 130 x 54 cm.
Åldersrelaterat ytslitage, sprickor i nedre hörnens dekor. Senare glas. Fläckar i glaset.