För åtta ljus, behängd med prismor och dekorerad med lejonmaskaroner, korgbotten med avslutande kotte. Koboltblå glasmanschetter. Höjd 85 cm, total diameter 63 cm.
Senare elektrifiering från tidigt 1900-tal.
Ej funktionstestad. Prismor med nagg, kompletteringar. Åldersrelaterat slitage. Glasmanschetterna ej original.