Invändigt förgylld. Godronnerad dekor, hänkel i form av grenverk med blad och blommor.
Hovleverantörsstämpel med kyrilliskt N för Nikolai I, stämplad undertill och i hänkeln med 84 och kyrilliskt IS.
Längd 28 cm, bredd 21 cm, höjd 10 cm, med uppsvängd hänkel 23 cm. Vikt 860 g
Enstaka obetydliga bucklor. En fot aningen uppsvängd. Helhetsintrycket är gott.