Fanerad med olika träslag, bronsbeslag och lister, röd kalkstensskiva. Höjd 84 cm, bredd 90 cm, djup 46 cm. Nyckel finns.
Gammal lagning på stenskivan. Fanerskador. Åldersrelaterat slitage. Smärre fanerskador. Gamla fanerlagningar. Torrsprickor. Senare skruvar.