Karaff, troligen för Notsjö glasbruk, 1800-talets slut.

Klart och opalglas. Totalhöjd ca 22 cm och diameter 12,5 cm. Förgyllning med Helsingfors-tema mot blå bakgrund. Litografier troligen från Fredrik Liewendals "Vyer af Helsingfors och dess omgifningar".

Åldersrelaterat slitage. Slitage i förgyllning. Smärre fläckar och repor.

Utropspris
500 - 700 EUR