Mittdiamanten undersökts som lös sten år 2014, färg och klarhet J/ SI2 enligt medföljande intyg.
Mindre diamanterna totalt ca 0.32 ct, G-H/ VS enligt intyg.
Stämplad PAK, Kultaseppä Kulmala 2014.
Storlek 17,5/ 55.
Total vikt 5,3 g.
Obetydligt ytslitage.